Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Adını ilk defa 2009 yılında duyuran bitcoin, ilk kripto para birimi olarak büyük bir işlem hacmine sahiptir, dünyada ve Türkiye’de önemli sayıda yatırımcısı olan ve finans piyasalarında adından söz ettirmeyi başaran bitcoinin çıkarılması güç ve maliyeti yüksek olduğu için farklı kripto para birimleri de çıkarılmıştır. Bitcoin dışında çıkarılan kripto paralar altcoin olarak anılmaktadır. Bugün binin üzerinde kripto para birimi bulunmaktadır. Kripto para yorum ve analizleri için online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Kripto Paranın Tarihçesi

Şifreli para olarak da bilinen, fiziki bir karşılığı olmayan ve merkezi bir otorite tarafından yönetilmeyen dijital para birimleri kripto para adı ile anılır. Bu para birimlerinin en önemli özelliği merkizelişmemiş olmasıdır. Geleneksel para birimlerine alternatif olarak çıkarılan kripto paralarla ilgili ilk çalışmalar 1980’li yıllarda başlamı, 1990’lı yıllarda yapılan birkaç projenin ardından ilk kripto para olan bitcoinle ilgili yazılımlar 2009 yılında kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bitcoin’in Özellikleri

Bitcoin ilk kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto adlı bir kişi ve oluşum tarafından 2009 yılında kamuoyuna tanıtılan Bitcoin’in herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluş ile ilgili yoktur. Derin ağda en çok ilgi gören ve en çok kullanılan para birimi olmayı başaran ve geçen on yıl içinde dünyanın her yerinde kullanılmaya başlanan Bitcoin dağıtık yapısı sayesinde geleneksel finans sistemine alternatif para birimi olmayı başardı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin dağıtık yapıya sahip olması yapılan işlemlerin takip edilebilmesini ancak bu işlemlerin kimin tarafından yapıldığının tespit edilememesini sağlamıştır. Çok güvenli bir şifreleme sistemi olan kriptografi ile şifrelenen kripto paralarla yapılan işlemler Blockchain ağında gerçekleşir. Bu işlemlerin iptali veya değiştirilmesi mümkün değildir. Kripto paralara yoğun ilginin olması bu paralar ile ilgili haberlerin, yorumların ve analizlerin de ilgiyle takip edilmesine neden olmuştur. Kripto para yorum, analiz ve haberleri için online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.