Neden Para Biriktirmeliyiz?

Neden Para Biriktirmeliyiz?

Para biriktirmek isteyen ancak bu hayalini bir türlü gerçekleştiremeyenler, genellikle neden para biriktirmeliyiz sorusuna cevap veremedikleri için başarısız oluyorlar. Zira para biriktirmek, bir amaca sahip olduğunuzda çok daha kolay bir hale geliyor. Çünkü sadece para sahibi olmak insanı mutlu etme yeteneğine sahip değil, bu parayı bir şeylerde kullanmak üzere biriktirmek ise size bir amaç verdiği için çok daha tatmin edici. Kazandıkça daha da hırslanan ve parasını har vurup harman savurduğu halde mutlu olmayanlar tabii ki paralarını değerlendirecek bir sebep bulamadıkları için bu haldeler. Sizler için bu sorunun cevabını kısaca vermeye çalışalım.

Sizi Gerçekten Mutlu Edecek Şeyler Almak

Savurgan olmak ve para biriktirmemek her ne kadar anlık olarak sizi mutlu edebilecek harcamalar yapmanıza neden olabilse de, bu mutluluğun pek uzun sürmediğini, bir süre sonra harcamalarınız sebebiyle mutsuzluğunuza bile neden olduğu ortada. Halbuki mağazada gezerken bir anlık hevesle satın alınan şeyleri bir kenara bırakır, para biriktirirseniz, bu parayı neye harcayacağınız konusunda daha soğukkanlı ve mantıklı düşünceler bulabilirsiniz. Bu bir tatil de olabilir, hayalini kurduğunuz otomobil de olabilir. Sizin hayal gücünüz biriken paralarınızı nasıl değerlendireceğinize karar verecek.

Stres ve Dertlerden Uzak Kalmak

Ucu ucuna ayı yetiştirme derdine sahipken ne kadar da mutsuz olduğunuzu düşünün. Halbuki birikim yapsaydınız ve bir şekilde ay sonunda kenarda paranız olsaydı, mecburi harcamalarınızı yapma konusunda bir zorluk çekmeyecektiniz. Kenarda en azından bir kaç bin liralık bir paranızın olması, size hayatta her zaman yardımcı olacaktır. Sağlık, arabanın bozulması, beklenmeyen cezalar gibi ödemeleri günlük yaşantınızdan çok kısmadan yapabilmenin yolu elbette para biriktirmekten geçiyor.

Bağımsızlığınızı Elde Edin

Özellikle iş hayatına yeni girmiş gençlerin yaptıkları hataların başında, harcamalarından dolayı ailelerine bağımlı kalmak gelmektedir. Halbuki kendi birikiminiz ve paranızla ailenize olan maddi bağlılığınızı sonlandırabilir, onlardan para istemek zorunluluğundan kurtulabilirsiniz. Ekonomik bağımsızlığın genellikle her konuda özgürlüklerin kapısını açtığını unutmayın. Ayrıca işinizden memnun değilseniz kenarda bir paranızın olması, istifa etmek için de size bir özgürlük sağlayacaktır.

Evinizi Yenileyin

Günümüzde eskisi gibi 3+1 evler almanın pek de kolay olmadığını itiraf etmek gerek. Fakat hayatınıza 1+1 bir evde başladıysanız, evin size artık yavaş yavaş küçük gelmeye başladığını da fark etmişsinizdir. Daha fazla odalı evlere geçmek ve kendinize yaşam alanı yaratabilmek için kenarda paranızın olması, kendi evinizin üstüne para koyabilmek için gerekli. Böylece hem bir yatırım yapabilir, hem de daha rahat bir hayat yaşayabilirsiniz.

Krizlerden Korunun

Çeşitli yatırım araçlarını kullanarak dengeli bir şekilde para biriktirirseniz, herhangi bir ekonomik krizde işiniz battığında yahut işten çıkarıldığınızda hayatınızı devam ettirmek mümkün olacaktır. Her kriz döneminde borçlardan dolayı kendini vuranlar, kredi kartı borcundan dolayı cinnet geçirenler bir şehir efsanesi değil, hayatın bir gerçeği.