Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma davası, boşanma aşamasındaki çiftlerin velayet, nafaka, mal paylaşımı, tazminat ve benzeri konularda anlaşamaması nedeniyle mahkeme sürecinin çekişmeli bir hal almasıdır. Çiftler velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi konuların en az biri üzerinde uzlaşamadıkları takdirde çekişmeli boşanma söz konusu olacaktır. Bu durumda eşler boşanma avukatı aracılığı ile taleplerini aile mahkemesine taşırlar. Çekmeköy boşanma avukatı ile görüşme talep etmek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası ile Anlaşmalı Boşanma Arasındaki Fark Nedir?

İki tür boşanma vardır. Birincisi eşlerin evliliği sonlandırma aşamasında velayet, mal paylaşımı, tazminat, ev eşyalarını paylaşma vb. konularda tam bir mutabakata varmaları halinde görülen boşanma davasıdır ki bu davaya anlaşmalı boşanma adı verilir. Eşler arasında anlaşma sağlandığı için bu tür davalar tek celsede görülür. İkincisi ise zor bir boşanma sürecini beraberinde getiren çekişmeli boşanma davalarıdır. Bu tür davalarda eşler boşanma ile ilgili gereklerin hepsini yerine getirmezler. Örneğin eşlerin birisi boşanma isterken diğerinin boşanmak istememesi davanın çekişmeli hale gelmesine neden olur. Boşanmaya bağlı nafaka, çocuk velayeti, mal paylaşımı, ev eşyalarının paylaşımı gibi konuların herhangi birinde uyuşmazlık yaşanması çekişmeli boşanma davasını doğurur.

Çekişmeli Boşanma Davasında Avukat Gerekli midir?

Boşanma davaları karşılıklı anlaşıyla sona erecek davalardır. Eşler arasında boşanma hususlarıyla ilgili anlaşmazlık olduğu takdirde mutlaka avukata müracaat edilmelidir. Hukuksal hak ve yükümlülükleriniz hakkında sizi bilgilendirecek olan Çekmeköy boşanma avukatı hak kaybı yaşamanıza engel olacaktır. Boşanma nedenleri ve bu nedenlerin davaya etkisi, çocuğun velayetinin nasıl alınması gerektiği, mal paylaşımının nasıl yapılması gerektiği gibi hukuki konularda danışanlarına yardımcı olan Avukatlar ile iletişime geçebilmek için online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.