Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri

Bedenen veyahut zihnen bir iş ile meşgul olur iken dikkati toparlayıp yapılan işe tam konsantre olamama haline dikkat dağınıklığı adı verilmektedir. Çocuklarda ve gençlerde dikkat dağınıklığı ile ilgili bilgi edinmek için adresini ziyaret edebilirsiniz. Dikkat dağınıklığı dikkat eksikliği ile karıştırılabilmektedir, fakat dikkat eksikliği daha farklı bir durumdur.

Dikkat Dağınıklığı Hakkında Detaylı Bilgi

Her konu ve işte görülmeyen dikkat dağınıklığı bazı durumlarda kendisini dikkati toparlayamama şeklinde gösterir. Yetişkin bireylerde ve çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri büyük yakınlık ve birebir aynılık gösterse bile bu durumun sorumluluk ve yapılması gereken tedavi yaklaşımı daha farklı olacaktır. Dikkat dağınıklığının belirtilerini sıralayacak olur isek;

  • Yetişkin bireylerde yapılan bazı işlere odaklanamama sorunu, verimli çalışmama durumu gibi kendini gösterebilir. Tespit edilen dikkat dağınıklığının nedeni yapılan işlere karşı duyulan isteksizlikten kaynaklanabilir.
  • Çocuklarda yapılan araştırmalarda ise bazı derslerde çok iyi konsantrasyon sağlanırken, bazı derslere karşı dikkatini verememe gibi belirtiler gözlemlenebilmektedir. Çocukların dikkat dağınıklığı sorunu yaşadığı dersler genellikle ilgilerinin daha az olduğu ve sevmediği derslerdir.
  • Tanışılan bir kişinin ismini hafızada tutamama ve yine görülen kişinin önceden tanınıp görülmüş olmasına rağmen simasını hatırlayıp ayırt edememe gibi durumlar gözlenmektedir.
  • Bir kitap yahut metin okurken konsantre olamama, bu sorunları sadece okurken değil bir şeyler dinlerken de yaşamak ve tekrar tekrar dinleyip okumak zorunda kalmak gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • Önemsiz olarak kaydedilen uyaranlara karşı çok duyarlı davranmakta dikkat dağınıklığı belirtileri arasında yer almaktadır. Örneğin; bir iş ile meşgulken dışarıdan gelen araba seslerine ve çocuk gürültüleri sebebi ile işten ayrılma ve bu sesin geldiği yöne odaklanma gibi.
  • Katılım sağlanan sınavlarda çok basit hatalar yapmak ve bunun sonucunda başarısız olmak gibi durumlar dikkat dağınıklığı ile ilgili belirtilerden kaynaklanmaktadır.