Ofiste Hangi Renkler Kullanılmalı?

Ofiste Hangi Renkler Kullanılmalı?

Çalışan kişiler genel olarak kapalı alanda uzun süreler boyunca çalışmalarından dolayı çalışma ortamlarının motive edici ve ferah bir ortam olmasını ister. Uzun süreler boyunca çalışan kişiler günlerinin neredeyse çok büyük bir kısmını ofiste geçirirken evlerine çoğunlukla yatmadan yatmaya gitmek zorunda kalırlar. Bu durumda aslında ofis ortamınız evinizden daha çok gördüğünüz ve bulunduğunuz bir ortamdır. O halde evlerimizi en güzel şekilde dekore etmeye çalışırken bu özeni ofislerimiz içinde göstermemiz faydalı olacaktır. Bazı dekorasyon fikirleri ile ofislerdeki yaşam alanınızı daha da güzelleştirip, sabahları işe gitmeyi iple çeker bir hâle gelebilirsiniz. Ofis ortamınızda kullanılacak renklere karar vermeye ise öncelikli olarak ofisin bütününün duvarında olacak duvar boyasına, ardından her çalışanın kişisel alanından, bir sonra ise bireylerin toplu olarak fikir alışverişi yaptığı toplantı alanlarına ve bütün ofis çalışanının molaları için vazgeçilmez nokta olan ofis mutfağına geçiş yapabilirsiniz.

Duvar Boyası

Ofisinizin genel temasını belirleyecek renk ilk olarak duvar boyanızın rengini seçmeniz ile belirlenecektir. Bu durumda ofisinizin elinizden geldikçe ferah bir ortam ve olduğundan daha büyük bir alanmış gibi gözükmesi için açık renkli duvar boyası ilk hedefiniz olmalıdır.

Kişisel Alanlar

Ofislerde genellikle her çalışan için bir oda veya bir masa tahsis edilir. Bu ortamda çalışacak kişilerin sayısının fazlalığı da düşünüldüğünde açık renkli, toprak tonlarında veya camdan yapılmış masaların kullanılması ofisin iç karartıcı bir ortam olmasına engel olup kişilerin içini ısıtacak ve huzur verecektir. Aynı zamanda kişilerin masaları ile yanlarında bulunan çekmecelerin uyumu da önemlidir. Genel olarak kişisel alanlarda kullanılan büyük eşyaların göz yormayacak renkler olması ve masaların üzerine konulacak renkli objeler seçilmesi ile kişisel alanlar hem sakin hem de güzel ayrıntılara sahip birer alan olacaktır.

Toplantı Odası

Bazen her ne kadar vakit geçirdiğiniz fark edilmese de toplantı odaları ofis çalışanlarının uzunca bir müddet birlikte bazı konuları tartıştığı bir alandır. Bu alanda bazen önemli tartışmalar çıkabilir. Bu durumda insanların ruh hâlinin daha çok sakin olmasına ihtiyaç vardır fakat toplantı odasında koyu renklerde veya çok canlı renklerde seçilen ürünlerin bulunması bilinçaltınızı daha çok hareketlendirerek tartışmanın sonlanmasına yardımcı olmayacaktır.

Mutfak Alanı

Uzun bir işi halledip verdiğiniz molada, öğle arası dışarıdan yemek istemediğinizde veya yakınlarınız ile bir telefon görüşmesi yaparken kimseyi rahatsız etmemek istediğinizde ilk akla gelen yer genellikle ofis mutfağı olur. Ofis mutfağının renk seçiminde koyu renkler ruh halinizi çok düzeltmeyecekte olsa, ofisin diğer alanlarında kullanamadığınız canlı renklerin mutfakta kullanılması molalarınızda düşen enerjinizi toplayıp işinize enerjik bir şekilde dönmenize yardımcı olacaktır. Fakat kırmızı tonlarının iştah açıcı etkiye sahip olduğu söylemlerini siz mutfakta canlı renkler seçmeden önce dile getirmekte fayda var.