Komedi Film Türleri

Komedi Film Türleri

En can sıkıcı bir durum mizahla eğlenceli hale gelebilir, komedi filmleri de insanların eğlenceli zaman geçirmesi için çekilmiş filmlerdir. Bu tarz filmlerde ana unsur mizahtır. Mizah izleyicileri güldürmek ve onları eğlendirmek amacıyla kullanılır. Dünya ve Türk sinemasının en sevilen komedi filmleri hakkında bilgi almak için internet sayfaları üzerindeki ilgili online paylaşım sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Komedi Filmi Nedir?

Komedi filmlerinde taşıyıcı unsur mizahtır. Bu filmler mizah üzerine kurulur. Amaç izleyenleri güldürmektir. Bu filmlerde konu, olayların gelişimi ve kahramanlar komiktir. Çok absürt bir konusu olabileceği gibi çok ciddi konular üzerine de komedi filmi çekilebilir. Bu filmler genellikle mutlu sonla biter. Bunun nedeni film boyunca gülen ve eğlenen izleyicinin filmin sonunda üzülmesine engel olmaktır. Bu filmlerin tek amacı vardır, izleyicinin yüzünde tebessüm oluşturmak, yeri geldiğinde onları kahkahaya boğmaktır. Mizah farklı türlerle bir arada kullanılabilen bir unsurdur. Bu nedenle komedi filmlerinin alt türleri vardır. Alt türleri mizah ile birlikte farklı bir türü içine alır. Komedi filmlerini ilgi görmesinin nedeni genellikle tek bir yıldız üzerine kurulu olmasıdır. Türk sinemasında Kemal Sunal’ın çekmiş olduğu Şaban serisi buna güzel bir örnektir.

Komedinin Alt Türleri

Komedi filmleri; absürt komedi, aksiyon komedi, kara komedi, komedi-korku, komedi-dram, romantik komedi, parodi, sulu güldürü gibi alt türlere ayrılır. Bütün bu türlerde ana amaç izleyiciyi güldürmektir. Ancak mizahın işleniş tarzı farklıdır. Bazılarında kara mizah yapılır, komedi ile eleştiri iç içe geçer. Bazılarında hem dram hem de komedi vardır. Bazıları ise mizahı romantik bir aşkla birleştirir. Bazılarında ise mizahın yanında korku unsurlarına yer verilir. Dünya ve Türk sinemasında pek çok örneği olan komedi filmleri rahatlamak, güncel sorunlardan uzaklaşmak ve keyifli zaman geçirmek isteyen sinema seyircisinin tercih ettiği filmlerdir. Komedinin en güzel örneklerini bulmak ve en çok izlenen komedi filmleri hakkında değerlendirmeleri takip etmek istiyorsanız siz de online paylaşım sitelerinin sosyal paylaşım platformuna üye olabilirsiniz.