Ford Focus Özellikleri Nelerdir?

Ford Focus Özellikleri Nelerdir?

Bir otomobil sever iseniz garajınızın kapısını her açtığınızda göreceğiniz şey sizi etkilemeli, üçüncü nesil makyajlı focus bunu fazlasıyla yapıyor. Focus 2012’de piyasaya iddialı bir şekilde giriş yaptı. Ardından müşterilerin istekleri doğrultusunda 2014 yılında makyajlandı. Makyajla birlikte en büyük değişimi ön tarafta yaşayan focus trapzoid ön ızgarası ile aston martine benzerken kaslı motor kaputu ve tampon tasarımı ile güçlü görünmeyi başarıyor. Arka kısımda ise arka far grubu biraz küçülürken sedanlarda yeni bir bagaj kapağı ve hatchbacklerde ise spoyler kullanılıyor. Diğer fordlarda da olduğu gibi focusta gayet sade ve kullanışlı bir kokpite sahip. Kokpitte bulunan dokunmatik ekranla telefonunuza, müzik sistemine ve navigasyona ulaşabiliyorsunuz. İç mekânda kullanılan malzemelerin kalitesi sınıf standartlarında kabul edilebilir düzeyde. Focusun sunduğu yaşam alanı çok fazla iddialı olmasa da segment ortalamasını altında kalmıyor. Ford focus eski nesline nazaran daha iyi bir yalıtım kaliteside sunuyor. Focus sert süspansiyon yapısından dolayı bozuk yollarda pek başarılı olmasa da bu handikabını birçok kişiyi tatmin edecek viraj limitleriyle fazlasıyla kapatıyor.

Teknik Özellikleri

Fordun araçlarında kullandığı PowerShift şanzıman kombine edildiği motorlarla çok verimli işler çıkarıyor. Manuel şanzımanda ise 6 oran olması tasarruflu kullanımlarda sürücüye yardımcı oluyor. Ford focus ülkemize sedan, station wagon ve hatchback karoserlerle satılmakta. Focusta benzinli olarak üç yıl üst üste yılın motoru ödülünü alan 1.0 L EcoBost 125 PS’ ye ve 170 Nm torka sahip motor yalnızca manuel şanzıman ile ve 1.6 L TI VCT 125 PS’ ye ve 159 Nm torka sahip motor manuel ve powersift şanzıman ile sedan ve hatchback karoserlerde kullanıcıya sunuluyor. Ülkemizde en çok tercih edilen dizel otomatik kombinasyonunu yalnızca 1.5 TDCİ 120 PS ile alabiliyorsunuz ve bu kombinasyona da karma yakıt tüketiminiz 5 litre dolaylarında oluyor. Diğer bir dizel seçenek olan 1.6 L TDCİ 115 PS’lik motoru sadece manuel seçeneklerle alabiliyorsunuz. Focusun sahip olduğu bagaj hacimleri ise hatchback versiyonda 316 litre, sedan versiyonda 421 litre ve station wagonda ise 476 litredir.

Fiyatları ve Piyasa Değerlendirilmesi

Ford focusun 64.000 lira ile 10.8000 lira arasında değişen gayet geniş bir fiyat yelpazesi var. Focus HB 1.6 Trend X paketi de 64.600 TL’ye ulaşabilirsiniz. Yenilikçi olup benzinli motor sevenler 1.0 L HB veya sedan Titanium paketlerine 87.600 TL’ye ulaşabilir. Dizel motor seçeneklerinde ise fiyatlar biraz daha yukarılara çıkıyor. 1.6 TDCİ HB ve sedan Style paketlerine 89.680 TL ye sahip olabiliyorsunuz. 1.5 TDCİ HB ve sedan Titanium PowerShift paketlerinde fiyatlar 105.850 TL ve 1.5 TDCİ SW Titaniun PowerShift paketinde ise fiyatlar 108.220 TL’lere kadar yükselebiliyor. Segmentindeki rakiplerine karşı rekabetçi fiyatlara sahip. Eğer bu araca daha uygun fiyatlara sahip olmak isterseniz ikinci el piyasasında yönelebilirsiniz. Focus geniş bir ikinci el pazarına sahip. Focusun ikinci eldeki fiyatları ise 50.000 lira ile 105.000 lira arsında değişkenlik gösteriyor.

Ford Focus 2017 Özellikleri

Gelecek yıllarda fordun üst segmentteki araçlarında bulunan teknolojik özellikleri de focusta görmek bizi sevindirir. Ford edgete bulunan 180 derece görüş sağlayan ön kamera sistemi bunlardan biri. Gelecek yıl artan kur fiyatlarından dolayı otomobil fiyatları artacağı için focusun fiyatları da biraz daha artacaktır. Focus yenilenme ve gelişme konusunda bu ivme ile devam ederse kolaylıkla bizleri güzel focuslar bekliyor diyebiliriz.

Focus'a Genel Bakış

Focustaki teknolojik birikim segmentinin standartlarını belirleyecek düzeyde. Focusta sunulan otomatik park sistemi, paralel park yapmanın yanı sıra, dikey park etme sistemi ve paralel parktan çıkma sistemide mevcut. Ön konsolda bulunan ikinci jenerasyon SYNC araç içi iletişim sistemi 8 inç’lik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ile sunulurken bu ekranı ileri düzey bir sesle kontrol sistemi ile kullanabiliyoruz. Bunların yanı sıra MyKey, aktif şehir içi güvenlik sistemi, şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, kör nokta uyarı sistemimi ve çapraz trafik uyarı sisteminide opsiyonel olarak alabiliyorsunuz. Fordun küresel ölçekte en çok satılan modeli olan focustan dünyanın en çok satılan otomobili ünvanına yakışır bir satışı üreticileri bekliyor.