Beşik Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beşik Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beşik Yatağı Kumaşı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler için hazırlanan beşik yatağı seçilirken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Bu konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Doğru ölçü tercih edilmelidir. Karyola/beşik ile yatak ölçüsü aynı olmalıdır. Şayet boşluk kalırsa bu durum güvenlik açısından tehlikeli olur.
  • Orta sertlikteki yataklar tercih edilmeli.
  • Yatak esnek olmalı.
  • Nevresim değişikliğinin kolay olması için yatağın ağırlığı çok fazla olmamalı.
  • Kenarlarında hava delikleri bulunmalı. Çıkarılabilir ve yıkanabilir kılıflar da oldukça sağlıklıdır.

Yatak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebekler için hazırlanan beşik yatağı için dikkat edilmesi gereken kriterlerden biri de kumaş seçimi oluyor. Nasıl ki bebek uyku seti ve nevresim takımlarında terletmeyen pamuklu kumaşlar üretiliyor, yataklar için de yine bu kural geçerli oluyor. Terletmeyen ve sentetik olmayan kumaşların tercih edilmesi bebek sağlığı için aktif rol oynuyor. Ayrıca çarşafın da yatağa düzgün bir biçimde serilmiş olması bebeklerin gelişimleri açısından önemlidir. Fermuarlı kılıf ve pede sahip beşik yatağı temizlik açısından kolaylık sunmaktadır. Fakat yatak bu özelliklere sahip değilse yatağın üzerine az miktarda karbonat serperek bir süre bekleyin ve daha sonra elektrik süpürgesi ile çekin. Bu durumda yatağın üzerinde var olan mikroplar yok olacaktır. Etkili olduğu kanıtlanmış olan bu yöntem zararlı kimyasalları yatakta kullanmamış olduğunuzdan bebek sağlığını da tehlikeye atmaz.