Lazer Epilasyon Nedir ve Merak Edilenler

Lazer Epilasyon Nedir ve Merak Edilenler

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Işınlar yardımıyla kıl köklerinin yakılarak vücudun kıllardan tamamen kurtulmasını sağlayan kalıcı bir yöntemdir. Tüm vücuda uygulanabilir. Kesinlikle uzman kişiler ve kurumlar tarafından yapılmalıdır aksi takdirde geri dönüşü olmayan leke ve zararlara neden olabilir.

LAZER EPİLASYONUN EN ETKİLİ OLDUĞU YERLER

Lazer epilasyonda ideal ten ve ideal kıl rengi açık ten ve koyu kıl rengi olmaktadır. Bu özelliğe sahip kişilerde en iyi sonuç alınmaktadır. Bunun aksine koyu ten ve koyu kıl renginde ise yüzde yüz sonuç alma oranı daha düşüktür. Yine aynı şekilde açık ten ve ince, açık renk kıllara sahip kişilerde de bu oran düşüktür. Yüz bölgesine oranla en iyi sonuç vücut bölgesindeki kıllardan alınmaktadır.

LAZER EPİLASYONDA VERİM ALINAMAYAN YERLER?

Koyu ten rengi, beyaz veya gri kıl rengine sahip kişilerde kesinlikle verim alınamamaktadır.

LAZER EPİLASYON UYGULANAMAYAN DURUMLAR

18 yaşın altındaki kişilere de uygulanmamaktadır en ideal yaş olarak yirmili yaşlar öngörülmektedir. Solaryum veya güneş yardımıyla bronzlaşmış kişilere uygulanamamaktadır.

LAZER EPİLASYON AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Lazer epilasyon bölgeye göre acı açısından farklılık göstermektedir. Örneğin koltukaltı bölgesinde hiç acı hissedilmezken genital ve yüz bölgesinde acı hissedilmektedir. Bu acı güneş yanığını andıran bir acıdır yani bilinenin aksine çok ağrılı ve acılı bir işlem değildir. Uygulama sonrası geçici bir kızarıklık oluşturacaktır bu kızarıklığı ve ağrıyı buz kompleksi yaparak azaltmak mümkündür.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Lazer epilasyon için kıllar en az 20 gündür ağda, epilatör aleti, ip, cımbız gibi bir uygulamaya maruz kalmamış olmalıdır. Vücut kıllarının cımbızla alınabilecek boyda olması yeterlidir. İşlem uygulanacak bölge her türlü yağ ya da kozmetikten temizlenmiş olmalıdır.

LAZER EPİLASYON NE KADAR SÜRMEKTEDİR

Lazer epilasyon vücut kıllarının yoğunluğuna ve tipine göre uygulanan seanslar halinde sürmektedir tabi uygulanan bölge de bu seans sayısını belirleyen faktördür. Örneğin dudak üstü, çene bölgeleri bir kaç dakikada, koltukaltı ise ortalama 20 dk’da bitmektedir. Bacak, sırt gibi bölgelerde 6 ile 10 seans arasında değişen seanslar sonunda temizlenme işlemi tamamlanmaktadır. Her işlem sonunda tüylerde yüzde 20 azalma olmaktadır. Ancak seanslara zamanında, düzenli ve atlamadan gitmek en iyi sonuç almak için altın kuraldır.

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Lazer epilasyon seansları arasında uzayan kıllar ağda, cımbız gibi kılları kökünden alan uygulamalarla değil jilet ya da makas yardımıyla alınmalıdır. Cilt fazla tahriş edilmeden temizlenmelidir. Güneş ışınlarından cilt kesinlikle korunmalı ve havuz, denize girilmemelidir. İşlem tamamen bittikten sonra da özellikle dikkat edilmesi gereken herhangi bir husus yoktur.

LAZER EPİLASYONUN ZARARLARI

Lazer epilasyon yazımın başında da belirttiğim gibi henüz 2000 yılından beri uygulanmaktadır bu yüzden de kısa vadede herhangi bir zararı saptanmamakla birlikte uzun vadedeki sonuçlarını bilmek mümkün değildir ki bunun için yeterli zaman geçmemiştir. Ancak şunu da göz önünde bulundurarak bir karar vermekte fayda var. Vücutta bulunan hiçbir organ ya da işleyiş gereksiz veya fazlalık olarak bulunmamaktadır her bir işleyişin her bir değişimin bir nedeni vardır bu tür uygulamalar kişinin vücudundaki doğal değişimi tamamen durdurmakta ve vücutta sürekli döngü halinde bulunan bir durumu yok etmektedir. Tabi hormonel bozukluk gibi aşırı kıllanma durumlarında uygulanmak için ideal bir yöntemdir.